RockStation

Orphaned Land: ismét Budapesten a vallások feletti metal zenekar

2013. szeptember 20. - sunthatneversets

orphanedland.jpg

Az izraeli Orphaned Land saját rajongói körében már megteremtette a békét a Közel-Keleten: zsidó, arab és keresztény hatások összeolvasztásával, otthonuk problémáinak nyílt és bátor megközelítésével egyszerre aratnak sikereket a különböző világvallások képviselői között, és szerte Európában. Legújabb, All Is One című lemezük az említett három civilizáció közös gyökereire hívja fel a figyelmet – budapesti koncertjükre október 4-én kerül sor a Club a 202-ben.

A kereszt, a Dávid-csillag és az iszlám félhold egymásba illesztve, egyetlen ágas bogas jelképként jelenik meg az Orphaned Land All Is One (Mind egy és ugyanaz) című új lemezének borítóján. Ez az ábrázolásmód ugyan sok hívőből értetlenkedést válthat ki, de a három ábraháminak is nevezett világvallás történetét, eredetét vizsgálva – no meg szent könyveiket olvasva - bizony nem alaptalan egy ilyen megközelítés. Az album címe egyben magában hordozza a zenekar legfőbb mondanivalóját is: „Az embereket szívük és belső meggyőződéseik szerint kellene megítélni, nem pedig vallási felekezetük alapján”.

A témaválasztást megmagyarázza, hogy az Orphaned Land éppen e vallások őshazájából, a mai Izraelből érkezik – melynek fővárosa, Jeruzsálem mindhárom vallásban szent városnak számít. Szemben számos death, black és folk metal zenekarral, az Orphaned Land nem mítoszokról és legendákról énekel, hanem olyan helyzetekről, melyek a valódi világban történnek körülöttük, éppen most. Talán ennek is köszönhető, hogy nehezen találnánk még egy olyan izraeli zenekart, aki annyi embert érintett meg a Közel-keleti állam határain túl, mint a szóban forgó. Ráadásul az együttes munkássága olyan emberek között segít lebontani a falakat, akiket vallásos meggyőződésük elvileg ellentétes oldalakra sodorna. A rajongók elszántságát mi sem mutatja jobban, minthogy 2012-ben petíciót indítottak, melynek célja, hogy a zenekar egyszer Nobel-békedíjat kaphasson.

„Soha sem hittem volna, hogy egy izraeli együttes tevékenységét egyszer muszlimok ezrei fogják nyomon követni szerte a világon.” - mondta el Kobi Farhi frontember. - „Amikor Isztambulban, Törökországban játszunk – jelenleg ez az egyetlen muszlim ország, ahol felléphetünk -, rengetegen érkeznek Iránból, Egyiptomból, Libanonból és Jordániából, hogy láthassanak bennünket. Sokszor egymással harcoló ellenségek érkeznek közösen, hogy megnézzék a koncertet. Bár történelmileg a zsidók és az arabok egyaránt Ábrahám leszármazottai, a rengeteg konfliktus és érdekellentét elfeledtette ezt velünk. A felfedezés, hogy a zenénk újra rávilágíthat erre a régi egységre, megdöbbentett engem. Így kapta a címét az új album: Mind egy és ugyanaz.”

A politikai mondanivalóval is bíró dalszövegeket ugyan a zsidó származású Farhi írja, de a konkrét mondanivaló tartózkodik attól, hogy bármelyik oldal mellett állást foglaljon, és ez a megközelítés nem változott a '90-es évek óta. Műfajának megfelelően a zenekar nemcsak mondanivalójában, hanem megszólalásában is igyekszik egyre jobbat és emlékezetesebbet alkotni, így az egyes lemezek mindig különböznek a korábbiaktól. Az énekes ezúttal több tiszta énekhangot használ a három országban - Izraelben, Törökországban és Svédországban – rögzített albumon, melynek készítésében összesen 40 zenész és kórista vett részt. A készítés menetébe ad bepillantást a Brother című dal videója is:

A Közel-keleti régió számos problémája mellett a zenekarnak az is célja volt az új lemezzel, hogy a nehéz témák mellett szórakoztató lemezt készítsen: „Úgy éreztük, hogy a múltban több rendkívül összetett albumot készítettünk már, ebben az értelemben már bizonyítottuk progresszivitásunkat. Ezúttal arra gondoltunk, hogy ideje lenne egy szórakoztatóbb anyagot összerakni. Bár most is sok szomorú és tragikus hangulatú dalunk van, egyes üzenetek talán egy fokkal könnyebben emészthetőek. Szeretnénk, ha minden metal kedvelő könnyen megértené a szövegeinket. Úgy érezzük, hogy sikerült új szintre emelnünk, és közelebb vinnünk a zenénket a rajongókhoz” - nyilatkozta Farhi - „reméljük, ők is így érzik majd.”

A zenekar dalaival október 4-én a budapesti Club 202-ben tehetünk majd próbát, méghozzá rendkívül baráti áron. Az este orientális hangulatát tovább erősíti a turnévendég Bilocate zenekar produkciója, ők ugyanis Jordániából érkeznek majd, hogy bemutassák komor hangulatú, szintén keleties elemekkel operáló Summoning The Bygones című lemezüket. A kiadványon többek között Dan Swanö is vendégénekel, és egy Paradise Lost feldolgozást is találunk rajta. Két francia zenekar is játszik majd ezen az estén: a Klone lebilincselő progmetal dalokat kínál, míg a nemrég alakult The Mars Chronicles tömény, hangulatos post metalt játszik majd. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK ITT.

A bejegyzés trackback címe:

https://rockstation.blog.hu/api/trackback/id/tr125524554

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
ROCKSTATION online rockzenei magazin
rsszerk@rockstation.hu |  Impresszum