A Reaction fanzine és a To Defy Collective megint megcsinálta! Stílus szempontjából ismét tanári módon rakták össze a fellépőgárdát. Persze ahogy észrevettem, az ő koncertjeiken rendre megjelenik egy végtelenül lelkes és odaadó tábor, akár régi vágású, zsigeri hardcore / punk csapatok, akár modernebb, fémes beütésű alakulatok játszanak. A lényeg ennek a sokszínű zenei színtérnek és gondolkodásmódjában egységes közösségnek a támogatása. Megcsinálta ezen túlmenően a szinte lehetetlent is, hiszen a Szerbiából jövet elakadt cseh bandát sikerült Kecskeméten összeszedni és másik járgánnyal a fővárosba szállítani, hogy röviddel zárás előtt befussanak, és legalább egy négyszámos blokkot elnyomhassanak. Szóval Bencének és szervezőtársainak ezért a buliért is kijár az elismerés – minden szempontból.
A Dopamin, ahol sosem jártam azelőtt, egy pincehelyiség, a Riffhez hasonló méretű, csak dizájnosabb koncertteremmel. A folyamatosan futó sárga és piros fénycsíkok nyilván nem pont ehhez az underground irányvonalhoz passzolnak, de azért nem vették el a fókuszt a történésekről.
Kedves jelenetsorral indult az est, amikor is a Cold Brick dobosának, Karának szülinapi tortát nyújtott át a baráti kör közvetlenül a kezdés előtt, miközben a hangfalakból Halász Judit szólt. Metalosan riffelős zúzdát kaptunk az arcunkba a fiúktól, kiabálós-kántálós énekkel. Feltűnő volt, hogy a bevezetőben említett összetartás jegyében többször is mások vették át a mikrofont a frontembertől. Hol a stúdiófelvételen – januárban jelent meg a Miner x Core fanzine brigádjából összeállt zenekar Stomp It Out EP-je – közreműködők, hol más pályatársak és cimborák.
Úgy látszik, a Still Cold hosszabb-rövidebb kihagyásokkal működik, legutóbb tavaly nyáron állt színpadon. Bizonyára a felállás változásaival is összefüggő szünetekről van szó, mindenesetre az itt látott-hallott, kellő feszességgel és lendülettel előadott, mélyre hangolt beatdown / hardcore ötvözet meggyőzőtt, Fekete Márk vokalista is gondolatébresztő átkötő szövegeket vezetett elő a dalok között. Terítékre került az utóbbi évek termése (Sorrow), nekem viszont a záró Journey – a 2017-es Hope Against Hope EP-ről – lett az a szerzemény, amellyel leginkább jellemzém a társaságot.
A metalcore-t indusztrális elemekkel vegyítő Wires tavalyi anyaga (They Know) roppant hatásos lenyomata a srácokban felgyülemlő agressziónak. Sajnos azonban első találkozásunk alkalmával nem jött át a stúdióban remekül elkapott atmoszféra. A gitár valahol elveszett a keverésben, így a zaklatottság megmaradt ugyan – már csak az intenzíven átélt élő előadás miatt is –, de a hangzás aránytévesztése miatt közel sem volt teljes az élmény. Egyszeri balszerencsének tudom be ezt, legközelebb biztosan letépi majd a fejemet a csapat.
A három budapesti formáció közé ékelődött volna be a Tchert, ám a lerobbant turnéverda miatt borult a tervezett sorrend, és a Wires alatt is csupán annyit lehetett tudni, hogy a mentőakció már zajlik. Csak remélhettük, hogy nem marad hiábavaló, és bár a feszült várakozás során akadt, aki már-már lemondott a prágaiakról, végül megérkezett a négyes. Értelemszerűen a hangszereken kívül lényegében minden mást kénytelenek voltak otthagyni, ideértve a merch cuccokat is, de akkor és ott ez sem számított.
A tíz percnél alig hosszabb szettel képes volt átfogó képet adni doomosan súlyos, cammogó témákban gazdag muzsikájáról és eddigi munkásságáról a Tchert: az idei év elején kiadott An Inquisition of Angels albumról az Eternal, a Vain Conceit és a Betrayal hangzott el, utolsó nótaként pedig a Love Alone-t nyomták a kezdeti időkből. Néhány sor erejéig Tom Rothscheld frontember szintén átadta másoknak a “miksit”, és beszállt a moshpitbe is.
Mondanom sem kell, a közönség ezért a kényszerűségből megkurtított műsorért is rendkívül hálás volt, és bízom benne, hogy a kínos előzmények ellenére Tomék ugyanígy a szívükbe zárták Budapestet. Ami engem illet, már most várom őket vissza. Addig meg ajánlom az egyes tagok eredeti bandáit is. Legyen szó mai hangzású és dallamos, vagy éppen nyersebb HC-ról (Skywalker, illetve Scoop és Lifelike), mind igen komoly minőséget képvisel.
Video: Undergrond Alkotói Team (Still Cold, Wires, Tchert), xx yy (Cold Brick)