
Ahol egyértelműen a Bongzilla lesz majd az egyik főszereplő. Akiket, ha még szükséges bemutatni több, mint húsz év fennállás után, akkor talán legendájukról az árul el legtöbbet, ha azt mondjuk: A súllyal megküldött elröppenős sufni metál pionírjai ők. Füstből születtek és a lassú gitárok hipnózisa az a kút, amibe még úgy 1995 környékén beleestek.
A hipnotikus metál katarzisa pedig velük az estén természetesen nem ér véget, hiszen színpadra lép a szintén kultuszstátusszal bíró és friss lemezes Subrosa zenekar is. Akik az államok középső részéből hozzák a női énekkel és hegedűkkel felruházott páratlan doom metál zenéjüket, amely nagy kritikai elismerésnek örvendett eddig összesen négy nagylemezen, amik közül az utolsó csupán néhány hónapja jelent meg.
A Deafheaven ehhez képest majd másfajta hangvételt üt meg. Az ő zenéjük, habár szintén hordoz mélyebb tartalmakat, sokkal absztraktabb és torzabb, amely főleg a black metálból táplálkozik, de más műfajokkal is fúziónál. A pár éves zenekar abszolút közkedvelt az újfajta hangzásokat kereső post metál színtéren.
Mellettük lesz még az első estén reflektorfényben a Crippled Black Phoenix. Akik a brit szigetről nem rég Budapestig is eljutottak egy Európa turné keretében, mely zseniális új lemezüknek a Bronze című alkotásnak volt a bemutató körútja. Zenéjüket leginkább a progresszív rock oldaláról lehet megközelíteni, de valójában nehezen azonosíthatók ők is egy stílussal. Azokon ugyanis felülemelkedik zenéjük.
Akár csak a Wolves In The Troone Room zenéje. Akik szintén black metál gyökerekkel rendelkeznek, de annak hagyományos hangzásától nagyon hamar eltértek elsősorban az effektek és a billentyűk használatával. Amitől a természet, a mitológiák és a rituálék világában elvesző dallamok tolódtak az ambient felé is, minthogy mindig ragaszkodjanak a klisékhez. Élőben képtelenség, hogy ne legyen meg mindennek a varázsa.
Velük együtt azonban az este valóban kicsit a black metál vonalé, ugyanis más- más színpadokon ugyan, de ezen az estén lép fel még a lengyel Batushka és a kaliforniai Ash Borer is. Akik a stílus keményvonalas bandái közé tartoznak, bár utóbbi sokkal árnyaltabb atmoszférával bír, mint az utóbbi időkben rendesen felkapott lengyel banda.
Azonban, hogy a fesztivál első este is megmutassa mennyire változatos felhozatallal bír évről-évre, a lengyel ördögökkel egy színpadon aznap este fellép dälek is. A háromtagú absztrakt hip-hop csapat, szintén érdekes színfoltja az underground zenei világnak. Nehéz zenéjükbe ezer más hatást beépítve a trip-hop dolgoktól a legsúlyosabb elektronikus zenéken keresztül az utazgatós felhasználóbarát témákig.
Lesz ez mellett poszt rock fenomén. Az Alaric ezen a vonalon a tavalyi legjobb lemezt hozta. Aztán Pinkish Black, akik még a Relapse bandái közül is ki tudnak lógni egyediségükkel, ahogy elektronikus oldalról közelítik meg a doom zenék világát nagyon sajátos módon. Meg nehéz svéd sludge, amit a SUMA prezentál majd. Karöltve hasonló hangulatban az Unearthly Trance zenekarral. Az egyszemélyes ROME. Ami az amerikai folklór világához húz legközelebb. Csak úgy, akár a Those Poor Bastards. Hogy aztán megint visszakanyarodhasson az este a temető doom / sludge irányába. A FÓRN és Lycus is ebben utazik ugyanis. Na meg a black metálhoz, tudni illik a fellépők között szereplő VANUM is eme színtér kéttagú kultusz bandái közé tartozik. Ezeken túl pedig, ha még további információkra lennél kíváncsi, a fesztivál oldalán ITT kutakodhatsz.