
Nem, ez még mindig nem az új Helloween lemez: a tavaly év végén megjelent remek koncertalbum után a németek ezúttal egy alapos válogatással jelentkeztek. Ezzel egyszerre nyújtják el és enyhítik a várakozást.
Eseménydús időszak zajlik a Helloween háza táján, amióta visszatért közéjük Kai Hansen és Michael Kiske, a korai időszak két alapembere. A rendhagyó, héttagú felállás már lassan egy évtizede együtt van, készítettek közösen egy nagylemezt, és lejátszottak egy kazalnyi koncertet a világ minden táján. Az alig pár hónapja megjelent Live at Budokan képben és hangban is megörökítette, milyen klassz formában vannak az urak, joggal hihettük, hogy utána ráfordulnak az új album előkészületeire. Nos, a zenekarnak más elképzelése volt, és előbb egy alapos, ahogy ők mondják: karrier-összegző antológiával ünneplik meg a Helloween négy évtizedes történetét, bármit is jelentsen ez.
A lemez alcíme precízen megjelöli, mire számíthatunk: „The Best of 40 Years” – hirdeti a matrica, és valóban, a kollekció a 16 sorlemeznyi életmű mindegyikéről szemezget. Érdekesség, hogy a digitális felületeken March of Time 1984-1998 címmel érhető el a kiadvány, és csak az első 8 lemezt öleli fel. Először csodálkoztam is, hogy ezzel mintha elismernék, hogy sok klasszikus bandához hasonlóan ők is „letudták” az örökbecsű alapművek elkészítését az első 15 évben, de inkább arra tippelek, hogy a gyűjtemény másik fele külön érkezik majd valamivel később. Nekem amúgy a 2000-ben kiadott The Dark Ride még kimondottan tetszett, de tény, hogy a karrierjük utána következő szakasza azért kevésbé fényesen csillog. Igen elkötelezett tökfogyasztónak kell lenni ahhoz, hogy mondjuk a Straight Out of Hell vagy a Rabbit Don’t Come Easy lemezekről felidézzünk 3-4 dalt.
A March of Time logikus rendezőelv mentén állt össze: kimazsolázták a négy évtizednyi termés 42 legjobb dalát, és időrendben egymás mögé sorakoztatták. Kis híján négy órányi euro-power metal a javából, a műfaj keresztapáitól – én inkább ezt plecsniztem volna a borítóra, hehe. A már újjáalakult felállással rögzített, 2021-es cím nélküli albumig bezárólag mindegyik lemezről kínálnak fel kóstolót, még a maga idejében nagyot zakózott Chameleon-ról is. Ez azt is jelenti, hogy mindhárom énekest hallhatjuk, még Kai Hansent is, a debütalbum (Walls of Jericho) 4 dala erejéig.
Így időrendben végigszaladva a legjobbjaikon, szépen kirajzolódik a fejlődésük íve, ahogy az akkor speed metalnak hívott stílustól a leghagyományosabb heavy metalt is érintve eljutottak a hardrockos, dallamos metalig. És még ha ez az ív kicsit laposabban is fut a vége felé, azért micsoda dalok ezek! A Ride the Sky nyers radírozása, a későbbi monumentális dalokat előrevetítő How Many Tears, a Keeper albumok színe-java (természetesen a két nagyeposszal együtt), a rockhimnusz I Can, vagy a két bámulatos lassú, a Windmill és a Forever and One, mind itt sorakoznak.
A tartalom mellett a forma is kellő figyelmet kapott. A CD-változat 3 korongon, az öt piros vinyl pedig díszdobozban érkezik, mindegyik lemez különböző borítóképpel. A 2000 előtti felvételeket újra masterizálták, és még arra is maradt kapacitás, hogy a korai videóklipeket felskálázták HD-felbontásúra. Ezeket a zenekar Youtube csatornáján lehet megnézni, de ide is befűztem néhányat. Ritkaságokat, eddig nem hallott felvételeket ezúttal nem mellékeltek, a March of Time a legtisztább értelemben vett besztof csomag.
Ha gyűjtő vagy, és/vagy komolyabb hangcuccon szoktál zenét hallgatni, a March of Time beszerzését csak ajánlani tudom: 42 sláger az ős-power metal tökfejektől, pazar csomagolásban, részben felturbózott hangzással. Ja, a díszdobozban egy puzzle és egy színes nyomat is található. De ha a napi zenei betevőt digitális csatornákon, tömörítve, bluetooth-olva veszed magadhoz, akkor sok újat nem tud adni ez a pakk, hiszen valószínűleg ugyanezeket a dalokat már rég összeszedted egy playlistre. Válogatásokat nemigen szoktunk pontozni, én sem tettem. A csomag időzítése és relevanciája véleményes, és egy kis bónusz-kontent is jólesett volna. A körítés ugyanakkor elsőrangú, és ha a dalokat nézzük, nyilván akkora ötös járna, mint egy emeletes busz. Ezekkel a paraméterekkel tessék egyéni belátás szerint osztani-szorozni, azt is figyelembe véve, hogy bár a CD elég baráti áron, 10 000 forint körül kapható, a vinyles díszdoboz 60-70 000 között szór a különféle üzletekben.
Megvolt hát a koncertlemez és -videó, itt a válogatás-album is, tiszta lappal futhatnak neki a következő nagylemeznek. Bízom benne, hogy most már tényleg az új anyag jön, és nem mondjuk egy feldolgozás- vagy szimfonikus-akusztikus-mittudomén projekt. Kívánom nekik és magunknak, hogy az alaposan felcsigázott várakozásoknak megfelelő legyen, és akkor nem 30-40 éves dalokról beszélgetünk majd a Helloween kapcsán. Pár hónap múlva meglátjuk.

Aki még nem tudná, annak mondjuk, hogy a tökhintó ősszel Budapestre is begördül, feltehetően már egy új nagylemezzel a poggyásztartóban. A dátum október 26, a helyszín az Aréna, a bemelegítő átmozgatást a Beast In Black vállalta.