A tavalyi hagyományok alapján idén is összeszedjük a ma már klasszikusnak számító albumokat. Most is a nagy öregekkel kezdjük, akik negyven évvel ezelőtt is már nagyot robbantottak és nagy részük még ma is aktív. Szóval hajtás után 10 nagy hatású lemez, amely 2015-ben ünnepli negyvenedik születésnapját. Maxireszpekt és nosztalgiázzunk!
10. Alice Cooper - Welcome to My Nightmare
Alice Cooper első szólóalbuma, a nagy sikerű Welcome To My Nightmare 1975-ben készült el Bob Ezrin közreműködésével. A lemez egy történetet mesél el, melynek a főhőse egy fiatal férfi, Steven, aki belecsöppen egy rémálomba. Az álom csupa rettenet, saját feleségével is végez, majd amikor felébred rádöbben, hogy ezt a tettet a valóságban is elkövette. Igazi shockrock alapvetés.
9. Rush - Fly by Night
A Fly by Night a kanadai Rush második nagylemeze. Ez volt az első Rush-stúdióalbum, melyen Neil Peart dobolt, és ezzel kialakult a zenekar máig állandó felállása. Peart érkezésével a trió elindult a zenei kísérletezés útján és a banda máig a progresszív rock egyik legnagyobb zászlóshajója.
8. Aerosmith - Toys in the Attic
Úgy látszik, hogy 1975 sokaknak az áttörés éve volt, hiszen a "szakirodalom" innen számítja az Aerosmith felemelkedését is. A lemezt a mai napig a hard rock egyik mérföldkövének tartják a kritikusok. Az idő múlásával egészen a nyolcszoros platina státuszig vitte az Egyesült Államokban.
7. Kiss - Dressed to Kill
Talán a KISS-nek is ez az album, illetve azt követő koncertlemez hozta meg a sztárságot, köszönhetően a Rock And Roll All Nite egészen nagy sikerének az Államokban. A többi meg azóta történelem.
6. Scorpions - In Trance
A Scorpionst manapság sokan hajlandóak a gagyi kategóriába sorolni pedig egyrészt a 80-as években és a 90-es évek elején a szupersztár jelzők is kevesek voltak rájuk, másrészt a 70-es években még egészen progresszív zenét nyomott a zenekar, mely sokaknak ma is nagyobb kedvence, mint a slágerlistás dalok tömkelege. 1975-ös lemezük már letisztultabb dalokat tartalmazott, de sláger ezek között is akadt jócskán.
5. Black Sabbath - Sabotage
A metal keresztapjainak hatodik albuma, melyet a szakma egyöntetű sikerként értékelt, sőt sokan odáig mentek, hogy ez a zenekar legjobb albuma, noha klasszikussá váló dal talán csak a Symptom of the Universe lett róla.
4. AC/DC - T.N.T
A zenekar második albuma csak Ausztráliában és Új Zélandon jelent meg 1975 decemberében, de a rajta szereplő dalok kevés kivétellel az ikonikus státuszig vitték róla, melyek közül több ma is a zenekar koncertprogramjának része.
3. Led Zeppelin - Physical Graffiti
A rocktörténelem egyik legnagyobb sikerű albuma, melyből csak az Államokban 16 millió darabot adtak el. Egyben a Led Zeppelin első dupla albuma is volt, melyen a rocktörténelem egyik leghíresebb dala a Kashmir is helyet kapott.
2. Pink Floyd - Wish You Were Here
Az utolsó olyan klasszikus Pink Floyd, amin még nem hatalmasodott el Roger Waters irányításmániája, de már látszottak a komoly gondok - a repedések elindultak a zenekar falán. A nyomás nagy volt a két évvel azelőtti Dark Side lemez miatt, de minden idők legemócionálisabb PF albuma lett. A koncerteken is állandó Shine On és a címadó Wish You Were Here dalokat Syd Barrett emlékének szánták. A lemez minden idők egyik legjobb lemezeként vonult be a történelembe, nem véletlenül.
1. Queen - A Night At The Opera
Bár a lemezt sokan nagyképűnek és túlprodukáltnak tartották valahol a Queen-nek is ez hozta meg a sikert, na meg az, hogy ezen az albumon található egy Bohemian Rhapsody című dal, amit álmából felkeltve is mindenki felismer.