A pár hét ezzel ezelőtti megagiga rock/metal sláger evör listánk után ismét aktív volt a kommentelő tábor - ennek mi nagyon örülünk - és ott is történt rá célzás és mi is éreztünk kínzó hiányát a magyar slágereknek. Viszont két egyszerű ok miatt maradtak ki akkor a hazai kedvencek: 1) az ötlet egy külföldi magazin cikkén alapul 2) abba a listába jó szívvel hogyan illesztettünk volna bele mondjuk egy Eddát például, de most tényleg. Na, de majd most! Most jött el a remek alkalom, hogy visszatekintsünk a hazai rock/metal színtér bő negyven éves múltjára és kimazsolázzuk belőle az Igazi Slágereket. Maga a sláger fogalom meghatározása sem könnyű, de talán el is tekinthetünk tőle, hiszen nagyjából úgy is érzi mindenki, hogy mikor beszélünk slágerről: rádió, tv, youtube játszási adatok alapján, sokan ismerik stb. Szóval az aktivitást most is nagyon várjuk tőletek, a hajtás után pedig a 20 (és még pár) sláger, nem toplista, a sorrend ad hoc.
Edda - Minden sarkon álltam már (1980)
Persze, hogy nem lehet egy ilyen listából kihagyni a Miskolcot elhagyó rockereket, de szigorúan az első érából (1989-ig) származó albumokkal szabad foglalkozni, mert ott készültek az Edda slágerek, ami azóta történt...jaj
Bikini - Nehéz a dolga a katonának (1987)
Igazi slágergyáros zenekar a Bikini, populáris szövegeivel és dallamos zenéjével. Nehéz is volt választani, nálunk ez lett a befutó, megelőzve a Fagyi-t, vagy a Közeli helyeken című balladát.
Tankcsapda - Mennyország Tourist (1999)
1999, a 'Csapda népszerűsége kezd hihetetlen magasságokba emelkedni, majd az abban az évben megjelent ritkaságokat és kiadatlan dalokat összegyűjtő lemezen, a Tankológián megjelenik egy vadiúj dal, a Menyország Tourist, ami végleg a Magyarország rockzenekarává tette a debreceni betyárokat. Komolyan, a 2000-es évek elején voltam egy olyan főiskolai buliban, ahol ennek a dalnak a diszkós verzióját nyomta a DJ - kihagyva persze a lényegi mondanivalóját a dalnak ("az emberek meg néznek, hogy az Isten a pénz lett...") - ennyire végigszaladt az országon a dal.
Pokolgép - Ítélet helyett (1987)
Gépes voltál, vagy Osszijános? Én speciel inkább Gépes kisgyerek voltam és a lázadás, amit Kalapács Józsiék hoztak, eléggé meghatározó volt számomra. Ennek a lázadásnak a prototípusa az Ítélet helyett.
Ossian - Sörivók (1988)
Természetesen a korai Ossiannak vagy helye a listán, amit a Paksi-Maróthy tengely fémjelez. Ebből az érából a Kitörés albumon szereplő Szenvedély lett volna szinte egyértelmű választás, a korszak meghatározó slágere. De főszerkesztőnk könyörgött a Sörivókért...
Lord - Vándor (1985)
Egykor a vidék legjobb rockzenekarának nevezett szombathelyi Lord leghíresebb dala, minden koncert kötelező darabja a guggolós, együtténeklős Vándor. Persze nincs is mit csodálkozni, nagyszerű darab.
Moby Dick - Keresztes Vitéz (1990)
A magyar thrash alapvetésének, a soproni Moby Dicknek rengeteg nagyszerű és súlyos nótája van, de egy sem érhet fel a Keresztes vitéz sikereivel. Orrba-szájba ment a TV-ben, persze köszönhetően Nagy Feró Garázs című műsorának.
Beatrice - Azok a boldog szép napok (1988)
Nagy Feró annyi sokat tett a magyar rockzenéért dalszövegíróként, előadóművészként vagy TV-s műsorvezetőként és nem véletlen, hogy a Beatrice az idők folyamán azért beitta magát a fejekbe olyan slágerekkel, mint az Azok a boldog szép napok. Most a 8 óra munkáról ne beszéljük, mert bár sláger, mert mindenki ismeri, de hát na..
P. Mobil - A zöld, a bíbor és a fekete (1995)
Maga a dalnak is egy külön története van, aminek eredete egészen 1982-ig nyúlik vissza, mégis a 4 rocktenorral (Deák Bill Gyula, Tunyogi Péter, Varga Miklós, Vikidál Gyula) előadott verzió lett a legsikeresebb, amit 1995-ben adtak elő, a magyar rocktörténelem egyik leghíresebb dala. Külön megmosolyogtató a videó elején a járműpark, némi szociológiai metszetet villantva fel húsz év távlatából.
Karthago - Requiem (1983)
A dalt egy nagyon szomorú eset (egy koncert után egy fiút holtan találtak a nézőtéren) ihlette, és a visszaemlékezések tanulsága szerint Szigeti Ferenc egy éjszaka alatt, az ominózus koncert utáni éjjel dobta össze a dal szövegét. Ennek megfelelően a hihetlenül emócionális nóta nemzetközi sikereket, és nyugati lemezszerződést hozott a Karthago-nak.
Sex Action - Ahova lépsz (1991)
Ahogy általában minden 4-5 év késéssel érkezik meg kis hazánkba, a dirty rock hullám is kissé megkésve a 90-es évek elején robbant be, és akik ez prezentálták, nem más, mint a Sex Action. Ezen a néven kiadott három lemezük bármelyik dalát ide tehettük volna, annyire odabaszós, laza és menő, emellett sikeres albumok voltak ezek. Nagyon jó időben kapták el Szaszáék ezt a stílust és szép nagyot is gurítottak vele.
Sing Sing - Halál a májra (1996)
A pécsi rockerek egészen ügyes fogásokkal (közös táborozások a rajongókkal stb.) szép sikereket a kilencvenes évek közepén. Dallamos rockzenéjüknek és jófajta szövegeiknek, köztük persze a balladáknak köszönhetően egy valag slágerrel ajándékozták meg a rajongókat. Most mi egy igazi bulizós, tekerős dalt választottunk.
Depresszió - Nem akarok elszakadni (2004)
A fiatalabb generáció Tankcsapdája is erősen szövegorientált megoldásai miatt vált nagyon gyorsan népszerűvé és ez siker évek múlásával egyre csak növekszik. Halász Feri által írt dalokba kódolva van a slágerfaktor, most egy 10 éves nótát választottunk, ami minden Depi koncert kötelező záró darabja.
FOS - Utolsó üvöltés (1991)
F.O. System, azaz Fuck Off System. Az első magyar dark zenekarok egyike, azon nyomban kultzenekarrá váltak. Egyetlen nagylemezük jelent meg, hihetetlen népszerűségnek örvendtek underground körökben, majd egyszercsak egy koncert végén Mátyás Attila benyögte, hogy ez volt az utolsó koncert. Ez volt '91-ben. Senki nem hitte el, pedig tényleg. Egészen 2006-ig kellett várni, hogy PeCsa-ban teltházas koncertet adjanak.
Omega - Gyöngyhajú lány (1969)
Természetesen nem szabad elmennünk a legendás magyar rockegyüttesek mellett sem. Az Omega talán az az együttes, amelyik a legnagyobb sikereket érte el az előző rendszerben, és nem csak Magyarországon, hanem egész Európában is. Több millió eladott lemez és fél évszázada a pályán. Ez még akkor is tiszteletre méltó teljesítmény, ha az életműben szerepelnek olyanok is, mint a Petróleum lámpa... Egy korai slágerüket poroltuk le, amit annak idején még a Scorpions is átvett (White Dove)
Junkies - Miattad iszom Te állat (1997)
Nem sok kellett a 90-es évek végén, hogy ne a Tankcsapda, hanem a Junkies legyen kis hazánk nagy kedvenc rockbandája. De valahogy nem így lett. Hogy ebben a név játszott-e szerepet, vagy ez időtájt a bandában eluralkodott káosz, az már történelem. De egy biztos: hatalmas nagy szövegeik és fülbemászó dallamaik miatt abszolút nem véletlen sikerük. A mi választásunk egy remekbeszabott romantikus szösszenetre esett, megkerülhetetlen nóta. (bocs a szar videóért - ilyet találni)
Blind Myself - Maradék (2012)
A közelmúlt nagy durranása a Blind Myself formabontó válasza a mocsok zenebizniszre, a négy darab kislemezként kiadott Négyszögöl. Remek nóták egész sorát rakta össze a Blind Myself, köztük az egyik legjobb még az első Szögről, a Maradék Kulka Jánossal és edzőtermi súlyokkal.
Strong Deformity - Imaginary Adventures (2002)
Amikor a magyar zenecsatornákban volt vér és lehetett keményzenét is tolni, akkor ilyen zenék pörögtek a zépluszon. Hát ne is akarjuk összehasonlítani, hogy most mik mennek...
Fresh Fabrik - Lamentation (2000)
Igazi hazai sikersztori a Freshfabriké. Első magyar zenakarként több európai országba nagy kiadók segítségével jutott el a zenéjük, sőt a 2000-es évek elején készült betenni a banda a lábát az USA-ba is. Ebből az időből származó Lamentation nótát választottuk, ej de jó kis dal ez is.
Quimby - Autó egy szerpentinen (2005)
A Quimby is szépen a hazai underground-ból kapaszkodott fel a mainstream-be és egyszer csak nyomni kezdték a rádiók a dalaikat, headlinerek lettek fesztiválokon. Noha személy szerint a Kiss Tibi szétcsúszása előtt albumok jönnek be nekem, de a megasláger a zenekarnál vitathatatlanul az Autó egy szerpentinen.