
Nem tudom, ki hogyan van vele, de nekem a Thy Catafalque sosem volt az a kimondott koncertzenekar. A Rengeteg albumuk óta vagyok a zenekar feltétlen híve és Kátai Tamás munkásságának óriási tisztelője, de nem gondolkodtam el rajta komolyabban, hogy koncerten lássam őket. Hallgatni a zenéjüket számomra önző, másokat kizáró, belső transzcendens élmény: ebben én akarok egyedül lenni, egyedül belemerülni az áradó zene igazságába, már-már vallásos ima szintjén átadni magam. Mégis azonnal csaptam le a március idusára tervezett dupla bulira, mert a Geometria jubileuma tökéletes keretet biztosított egy ismeretlen világ feltárására.
Annak, aki nem lett volna ott, egy frissen bemutatott koncertvideóval mutatja meg a Thy Catafalque, milyen is volt a tavaly késő őszi Dürer Kertben adott koncertjük. A kiszemelt szám a tavalyi album, a XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek egyik legzsenitbb tétele, a Ködkirály lett, melynek melódiái akaratlanul is beégnek az ember agyába.
Most pénteken, az az 
A napokban gondolkodtam azon, hogy mennyire nincs már meg az, mint régebben: hogy egy lemez megjelenése egy kisebb ünnep, egy kíváncsian várt esemény volt a rajongó számára. A zene a streaming szolgáltatók miatt már „természetes”, nincs az, hogy meg kell venni, nincs az, hogy rááldozod az időt, energiát, hogy beszerezd, levadászd azt. Nincs meg az egész szeánsza. De egy új Thy Catafalque anyag kiadása azért még ennyi megjelenés, ennyi év és ilyen szintű zenei áradat mellett is prioritást élvez nálam. Kérem szépen, egy évvel az elődje után megjelent az első sorszámozott című album, a XII: A gyönyörű álmok ezután jönnek, ami megint hozza az ünnepi hangulatot, a fene egye meg!
Heti dalmegosztásunkban visszatérő amerikai rocksztárok, női acsarkodás, hazai piros-fekete, Rammsteinbe oltott deathcore és egy bazi nagy parasztlengő. /Fotó: Arch Enemy/
Beindul az Ady Endre Intercity és bejár pár, a Thy Catafalque rajongóinak nem ismeretlen terepet. A hangulatos videó a Kátai-művek újonnan bemutatott dalára, a Piros kocsi, fekete éjre lett ráillesztve, az eredmény pedig az alábbi. A kérdés csak annyi, hogy hány utalást vesztek észre a filmecskében?

Az Európa-turnéja előtt egy kis kedvességet adott a rajongóknak a Thy Catafalque. A Babylon című dal annak idején az Omega kezei közül szökött ki a világba, Kátai Tamás pedig egy pár éve egy szórakozásból felvett demót készített belőle. A dal aztán a következő nagylemez felvételei között újra előkerült, rápattant az ének és íme! Itt egy kis móka a csapattól. Jó lett?

„Végre, ez is sikerült!” gondoltam magamban, amikor beléptem az új „évadhoz” méltó új dizájnba burkolt Budapest Parkba. Na, nyilván ez a mondat nem annak szólt, hogy sikerült elcsattogni a Soroksári útra, hanem annak, hogy végre élőben is elkaptam az egyik kedvenc hazai előadómat, a Thy Catafalque-ot. Persze eddig is bőven lett volna rá mód, de valahogy úgy hozta az élet, hogy ilyen-olyan okokból, de a Kátai-művek bulijai helyett mindig Borsod megyében tengődtem a neves dátumokon. De nem ez a lényeg, lássuk, milyen volt a lassan már ténylegesen zenekarrá avanzsáló csapat ezen fellépése! (Fotók: Réti Zsolt)