Egy hét múlva kezdődik a Fekete Zaj Fesztivál a Mátrában. Az idén visszatérő 3 napos rendezvény bő 60 különleges zenekar koncertjét kínálja, de nem csak a zenéről szól: a megújult Mátra kempingben irodalmi és kulturális programok, a Mátra nevezetességeit bejáró szervezett kirándulások, különleges bábszínház és filmvetítések is várnak.
Tudták, hogy Magyarországnak is van saját jetije? A mátranováki Fanyűvő állítólag elhagyott mátrai bányajáratokban jár, és bár a Fekete Zajon eddig még nem futottak össze vele, most mégis ez a lény lett a pályázati és szponzorpénzek nélkül működő, csak a belépőkből és közösségi támogatásokból szervezett fesztivál egyik színpad-névadója. A koncerthelyszín váltásban működő párja a mátrai lúdvércek után kapta a nevét, míg a harmadik, kisebbik színpad a fesztivál szellemiségét életben tartó civil szerveződés, a Fekete Zaj Osztálykirándulás nevet viseli. A három színpad és a tóparti akusztikus helyszín programja már megtalálható a fesztivál weboldalán.
A fesztiválra látogatók nemcsak a Mátra misztikus lényeivel ismerkedhetnek, hanem a valódi látnivalókkal is, hiszen szombaton és vasárnap is egész napos Zajtúrákat szerveznek napközben: a délelőtt 10-kor induló, vezetéses csoportok 17 órakor érnek vissza a helyszínre. Szombaton meglátogathatjuk a Kékestetőt, ahová régi bányák romjain és kisvasutak mentén vezet az út, a vasárnapi túra pedig egy elhagyatott repülőtér és borospincék érintésével vezet el a gyönyörű Szent Anna-tóhoz.
Akik a kirándulást kihagynák, azok sem unatkoznak majd a fesztiválon: a sástói csónakázás és a kilátó mellett ugyanis kulturális programok és workshopok is várnak minket. A Memento Mori (Emlékezz a halálra) Egyesület az elmúlást állítja középpontba: a szombati napon Wirt Letti Tánc az elmúlással című előadását láthatjuk, majd a Művészetek Völgyében és a Szigeten is megfordult Halál Kávéház keretében beszélgethetünk az élet és halál legfontosabb kérdéseiről, amely alkalmat kínál bárkinek arra, hogy elmélkedjen az élet végességén, s így az értelmén is.
A helyszínen workshopot és beszélgetéseket, felolvasásokat tart a Háttérzaj litzine (azaz irodalmi zine) is. Itt megtudhatjuk, hogy mire jó egy zine, hogyan készül, illetve azt is, hogy zinnek vagy zájnnak kell ejteni a self-publishing ezen ismét jelentős formáját. A workshopon egy közös zine-t is készíthetünk, és közben mindenki összerakhatja a saját mini-zine-jét is: ha van elképzelésed, írásod, képed, bármilyen üzeneted, akkor azt kollázstechnika, rajz, novella vagy vers formájában szabadjára engedheted, és eljuttathatod másokhoz. Emellett egy közös szövegcincára is sor kerül, ahol mindenki elhozhatja saját szövegét, írásait, amiket aztán közösen beszélnek meg, ezzel segítve egymást is az írásban.
Filmvetítések is szerepelnek a fesztivál programján, valamint Kiss Ágnes Un-Dead (Lugosi élete 9 képben) című 60 perces bábelőadása, amely erős atmoszférával és zenékkel szögez minket a székhez. Az előadáson a valaha élt legnagyobb vámpír, Drakula, azaz az Amerikában befutott Lugosi Béla életének filmjébe nyerhetünk betekintést.
Az augusztus 17-én kezdődő, háromnapos Fekete Zajon bő 60 zenekar, köztük 11 nemzetközi előadó játszik: Alcest, az Igorrr, a Crippled Black Phoenix, a Kælan Mikla, a Boy Harsher, az Aesthetic Perfection, Anna von Hausswolff, Julinko, Annelie és az Intimate Stranger. A hazai fellépők között szerepel a Vágtázó Halottkémek, a Middlemist Red és a Gustave Tiger is. További infók ITT.