RockStation

Arena @ Budapest, Analog Music Hall, 2025.05.19.

Formához a tartalom – immár harminc éve

2025. június 12. - magnetic star

Amikor 2003-ban először látogatott el hozzánk a progresszív rock angol kiválósága, még tartott a hazai prog színtér aranykora. Azóta is felbukkan Magyarországon kisebb-nagyobb rendszerességgel a Clive Nolan billentyűs (Pendragon, Shadowland) és az eredeti Marillion dobos, Mick Pointer által alapított zenekar. Mi több, fennállásuk eddigi kerek évfordulóit kivétel nélkül megünnepelték nálunk, és örvendetes, hogy ezúttal sem szakadt meg a sorozat. 

Három éve szintén az Analogban került sor a The Theory of Molecular Inheritance album bemutató turné budapesti koncertjére – az akkori túrával voltaképp a negyedszázados pálya ürügyén futottak egy tiszteletkört maguknak, csak épp a pandémia okán három év csúszással –, így óhatatlanul akadt némi átfedés az akkori programmal. Persze egy best of jellegű műsor esetében ez elkerülhetetlen, és pont a 2022-es anyagról a múltkor játszott három tétel hangzott el ismét, plusz a Twenty-One Grams, na meg az úgynevezett (értsd: levonulás nélküli) ráadásblokk is változatlan maradt. Karrierösszegzés szempontjából mindenesetre a három évvel ezelőtti előadás bizonyult átfogóbbnak, merthogy a Contagionről most semmi nem került sorra.

Mindez azonban nem kákán is csomót keresés részemről, inkább tényszerű megállapítás. A lényeg úgyis az, hogy a The Theory…-ra érkező Damian Wilson énekessel (ex-Landmarq, ex-Threshold, Headspace, Ayreon) az élen erre a kanyarra is átmentette 2022-es formáját a csapat, és a rendelkezésre álló két órában valami elképesztően monumentálisat alkotott.

A “progresszív rock” címke tartalmi kiüresedését és az avatatlanoknak az irányzattal szembeni fenntartásait nem tárgyalnám itt. Kétségtelen, hogy míg az egybegyűltek számára a negyedórát alulról súroló Solomon vagy a közel húsz perces Moviedrome – két korai dalóriás – maga volt a katarzis, másoknak ez a terjedelem és zenei fogalmazásmód már megfekszi a gyomrát. Nem szólva az angolos eleganciáról, amelyet a mesterek ha akarnának se tudnának levetkőzni, és amely egyeseknek hűvös, olykor akár nyomasztó is lehet. Ugyanakkor a Paradise of Thievest, a Pointer jóvoltából fuvolával is színesített How Did It Come to This?-t vagy a (Don’t Forget to) Breathe-et szívesen megmutatnám a távolságtartóknak. Ezek mindegyike kompakt, befogadható szerzemény; bízvást ajánlhatom bárkinek, aki a kerek, megjegyezhető és könnyen énekelhető dalokra kattan. Ám még ezekben is szépen megmutatkozik a tagság hangszeres zsenialitása. John Mitchell gitáros csak akkor és ott ereszti szabadjára ujjait a húrokon, amikor és ahol kifejezetten erre van szükség, emellett a Pink Floyd hatású témáiban, szólóiban is alaposan kiéli magát. A Frontiers Rock Festiválon látott Asiába szintén sajátos ízeket (és néha poénokat) visz, arculatot viszont itt tud formálni.

Kylan Amos a zöldfülű a brigádban, 2014 óta bőgőzik itt. Kalapjával különleges színfoltként mutatott a deszkákon, mozgását tekintve érdekes módon mintha a szett második felére pörgött volna fel úgy istenigazából.

Az est hőse nekem mindenképpen Damian volt. Emberként 2023-ban Hollandiában lopta be magát végképp a szívembe, amikor az Ayreon show előtt a bebocsátásra várók sorában a mi kis társaságunkkal is kezet fogott és fotózkodott – mintegy hálából azért, hogy eljöttünk. Közvetlen, szívélyes egyénisége azonban egy Arena koncerten tárulkozik ki igazán. Mutassatok nekem még egy prog rock frontembert, aki buli közben stage dive-ol, ahogy három esztendeje tette barátunk, vagy wall of death alakzatban osztja ketté a közönséget, mint ez alkalommal az Equation (The Science of Magic) előtt, hogy utána az így nyitott folyosón sétálgatva énekeljen! Amúgy aki ennyire szereti a Black Sabbathot, az nekem alapból rokonszenves… Őszintén szólva a fentebb hivatkozott 2003-as esemény közel sem volt rám ekkora hatással, amiről alighanem az akkori vokalista, Rob Sowden is tehet, mivel a hangján kívül bizony nem sokat tett hozzá az előadáshoz. Szóval ide Damian kell, én legalábbis egyértelműen rá szavazok.

Az ő szellemes konferálása mellett Nolan is magához ragadta a mikrofont néhányszor. Ha már évforduló, hát őstagként előjoga, hogy bedobjon egy-egy régi sztorit, nemde? Wilsonról azt mesélte el, hogy a banda történetében azelőtt kétszer is felmerült a neve, amikor új énekest keresett, és bár meg is hívta, végül ilyen-olyan okokból más kapta meg a munkát. Három az angol igazság is ezek szerint?!.. Mitchell meg, mint kiderült, annak idején fiatalabbnak hazudta magát az “állásinterjún”, hogy övé legyen a meló.

Mit mondjak, igencsak kapaszkodnia kell a prog rock mezőnyben mindenkinek – ideértve a Dream Theatert is, soraiban újra Mike Portnoyjal –, aki manapság ennél tartalmasabbat szeretne nyújtani élőben. Azért a Vanden Plas - Ivanhoe párostól (szeptemberben ugyanitt) is sokat várok ám!..

FOTÓK: VARGA LÁSZLÓ
További képek ITT.

A bejegyzés trackback címe:

https://rockstation.blog.hu/api/trackback/id/18885824

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása
ROCKSTATION online rockzenei magazin
rsszerk@rockstation.hu |  Impresszum