Pályafutásának talán legsúlyosabb csapásait szenvedte el az elmúlt pár évben a New Model Army. Barátok, zenésztársak és szinte a teljes felszerelés elvesztése után sikerült talpra állni a több mint 30 éves zenekarnak: új albumot, dokumentumfilmet, egy saját magazint és egy nagyszabású turnét kínálnak a rajongóknak. Október 14-én Budapestre is visszatérnek, ahol az A38 Hajón játszanak.
Az ember azt gondolná, hogy egy három évtizede a pályán lévő zenekart már nem érhet nagy meglepetés, de a New Model Army példája jól megmutatta, hogy nem várt események láncolata bármikor a földbe döngölhet minket. Az elmúlt években az 1980 óta működő zenekar elvesztett egy menedzserként segítő évtizedes barátot, aki szinte az összes ügyes-bajos dolgukat kézben tartotta, majd egy tűzvészben odaveszett a stúdiójuk is, számtalan különleges hangszerrel együtt. Később egy rablás apasztotta tovább a megmaradt felszerelést, végül 22 év közös zenélés után kilépett Peter Nelson basszusgitáros.
Egy ilyen helyzetben a legjobb és talán az egyetlen megoldás, ha az ember olyasmivel próbálkozik, amihez igazán ért, miközben nem hagyja el magát, bármi is történik. Justin Sullivanék pontosan így tettek: a nagyvilág viharaival nem törődve álltak neki a dalfaragásnak, és a drámai körülményeknek köszönhetően kivételesen erős lemezt sikerült összehozni: a Between Dog and Wolf szeptember második felében jelenik meg.
Justin elmondása szerint a cím egy középkori francia közmondásból ered, és arra a homályra, szürkületre utal, amikor nehéz különbséget tenni barát és ellenség – kutya és farkas között. Az efféle helyzetek jellemzőek voltak a zenekar elmúlt időszakára, ahogy a velük járó átalakulás is. Ez az első közös album a 26 éves, vagyis a zenekarnál fiatalabb új basszusgitáros, Ceri Monger közreműködésével. „Megpróbáltuk a sok megpróbáltatást, és az újonnan érkezett fiatal bőgős lendületét arra használni, hogy újra tudjuk kezdeni a dolgokat, és azt gondolom, hogy ez az album jó alapot biztosít hozzá.” - mondta el Justin Sullivan. A 14 dalt tartalmazó lemez saját gyártásban készült, Joe Barresi (Soundgarden, Queens of the Stone Age, Tool) közreműködésével Los Angelesben, ami hatalmas előrelépést hozott hangzás terén. Itt láthatunk egy rövid ízelítőt:
Az egyik dalhoz egy videó is készült: a March In September című klipet a díjnyertes dokumentumfilm készítő, Matt Reid rendezte. Ő egyben annak a dokumentumfilmnek a készítője is, mely a zenekar több mint három évtizedes történetét dolgozza fel.
Az új album grafikáit a zenekar és Justin régi társa, Joolz Denby egyik festményére alapozták. Joolz így nyilatkozott a borító kiválasztásáról: „Az albumok készülését mindig végigkísérem ez első akusztikus próbálkozásoktól kezdve, így hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ez másként szól majd, mint a korábbiak. Justin látta az egyik tetoválás tervemet, amit egy ügyfelemnek készítettem, és egy angol mítosz főszereplőjét, Herne vadászt ábrázolja szarvasagancsos sapkájában. A nyers erőt, és az ősi pogány rítusok hangulatát idéző kivitelezés Justin szemében megtestesítette azt a súlyos és szenvedélyes hangulatot, amit többek között az ütősök kölcsönöznek ennek az albumnak – így került ez a kép a borítóra.”
Az új lemez megjelenésének apropóján a zenekar hónapokon át tartó, monstre turnéra indul, melyhez talán csak a 30. évi jubileumi koncertkörútjuk hasonlítható. „Mindig jó útra kelni – mondta el Justin – és nem is emlékszem, hogy mikor volt utoljára ennyire kiéhezett és csavargásra kész a banda.. nagyon várjuk az indulást!” Budapestre október 14-én érkeznek majd, és az A38 Hajón játszanak. További információk ITT.