RockStation

"Ha szembe köpöd magadat, azt soha nem felejted el"

Interjú Patrik Jensennel a The Haunted alapító gitárosával

2025. április 29. - KoaX

Amikor jött a hírlevél, hogy hamarosan érkezik a svéd The Haunted új lemeze, azon nyomban írtam a promóternek, hogy akkor egy interjút szeretnék is készíteni valakivel a zenekarból! A válasz e-mail sem maradt el, hogy holnap indul a jelentkezés az interjúkra, de akkor fel is írta, hogy itt vagyok. Patrik Jensen a zenekar alapítójával sikerült több, mint félórát beszélgetni, aki sok érdekes, megfontolandó dolgot mondott.

RS: 8 év hosszú idő a legutóbbi lemezetek óta, nem? De ahogy tudom, nem unatkoztál, hiszen a Witchery-vel is új albumotok jött ki ez idő alatt, illetve a The Halo Effect-tel is játszol az élő koncerteken. Mennyi elfoglaltsággal jár, hogy helyettesíted Jespert?

Patrik: Igazából annyira sok elfoglaltsággal nem jár. Végig turnéztuk a nyarat különböző fesztiválokon, aztán volt Japán turnénk, meg őszi, de igazából szeretem ezt csinálni. Nagyon imádok turnézni és koncertezni, így nekem ez nem egy megterhelő dolog.

RS: Ennek is köszönhető most ez a nagy szünet a lemezek között? Hiszen Ola 2022-ben jelentette be, hogy új lemezen dolgoztok.

Patrik: Na, ez egy hosszabb story azért. Már 2019-ben elkezdtük csinálni a lemezt, csak ugye közbe szólt a COVID. Igazából soha nem is álltunk le a lemez írásával mert haladtunk, csak nekünk fontos, hogy halljuk, amit csinálunk, hogy egymás mellett legyünk. Mi tényleg szeretünk együtt dalokat írni és nem csak a turnén találkozunk, szeretünk próbálni, szeretjük hallani egymást nem csak a computeren tolni. És akkor úgy volt, hogy eredetileg angliában egy stúdióban folytatjuk az album írást, de jött a COVID ahogy mondtam, ezek után pedig Ola utazott el hozzám, de egy hangot sem játszottunk. Most kérdezheted, hogy miért? Nem, nem azért mert buliztunk végig, ehhez már idősek vagyunk, ettem valamit és olyan ételmérgezést kaptam, hogy a gitárt megfogni sem bírtam, nemhogy még Ola-val a próbaterembe bemenjek. Így emiatt csúsztunk mindennel. Illetve a csúszás nem jó kifejezés, inkább lasabban haladtunk.

RS: Bír valami különleges jelentéssel a számodra, hogy ez a tizedik lemezetek?

Patrik: Nem. (Hatás szünet következik, Patrik nagyon gondolkodott) Tudod, tényleg szeretünk együtt lenni és dalokat írni. Nem izgat senkit, hogy ez az ötödik, a hatodik, hetedik vagy a tízedik album. Mi csak írjuk azt, ami jön belőlünk közösen. Jó, azért a fő riff mester az Ola, ő nagyon sok ötlettel jön, de a próbateremben együtt vagyunk. Nem is nézzük, hogy mikor lesz a tizenötödik vagy hanyadik lemezünk, csak szeretnénk kihozni valamit, ha már eléggé jónak érezzük.

RS: Az új dalotok a háborúval foglalkozik, Te mit gondolsz mennyire része a mindennapi életnek ez a téma?

Patrik:Nos, Te is Európában élsz. Ami Ukrajnában zajlik az nem éppen megnyugtató. Elmondhatjuk, hogy a béke az a dolog, amiről jó időre le kell mondani ezen a földrészen élő embereknek. Így azért elmondhatjuk, hogy a mindennapi része. Szar dolog ez.

RS: Láttam a stúdiós videóitokat, mennyi erősítőt használtatok összesen?

Patrik: Igazából rengeteg mindent kipróbáltunk, hogy a végén csak egyetlen egy ENGL erősítőt használjak. De ez ilyen, tudjuk azt a sok opció közül, hogy melyik NEM. Én egy ilyen régi sulis thrasher arc vagyok, fontos, hogy az erősítő mellettem úgy szóljon, ahogy elképzelem és olyan hangkaraktere legyen, amit kigondoltam.

RS: Ahogy tudom, Ola az egyik oldalon egy hangzást használt, te meg másmilyet a másik oldalon. Bevált az elképzelés?

Patrik: Pontosan, ez egy új zenei teória tőlünk, de ez is csak élőben jött ki igazán. Otthon próbáltuk a számítógépen, és oké jól szól, jól szól, de… És a puding próbája az evés, élőben derül ki igazán, hogy valami, hogy működik. Ott meg kijött egyből, hogy mennyire energikussá teszi a dalokat ez a megoldás.

RS: Használtatok valami hasonló egyedi megközelítést?

Patrik: Nem, egyáltalán nem, mással nem kísérletezünk. Úgy gondolom, hogy igaz a mondás, a sound a kézben van. Ezért mindenki a maga részét játsza fel nálunk, nem úgy van, mint mondjuk a  Slayer-nél, ahol Kerry játszott fel anno mindent. Nagyon fontos, hogy mindannyiunk játékstílusa benne legyen a dalokban, mert ettől lesz olyan a zenekar soundja, amit a való életben is létre tudunk hozni.

RS: Te hogy írnád le a saját játékstílusod? Mik az erősségeid szerinted?

Patrik: Nagyon erős a down picking-em. Hetfield iskoláján nőttem fel, meg Slayer-en. Ők ebben az igazi nagy mesterek, Hetfield ebben egyszerűen, mint ritmusgitáros verhetetlen. Ola esetében pedig pont fordítva van. Neki sokkal jobban mennek a szólók, mint nekem, sokkal technikásabb, ügyesebb.

RS: Mennyire foglalkozol a gitáros újdonságokkal, a digitális cuccokkal? A stúdióban ahogy láttam, az analóg dolgok voltak előtérben.

Patrik: Ez egy nehéz ügy. Itthon nyilván én is használok különböző plugin-okat, nekem is van már signature modellem, ahol mindent én határoztam meg, még a színét is a cuccnak, ami egy tök király dolog. Nagyon hasznos, hogy bármikor bárhol ugyanúgy tudsz szólni, nincs para, hogy valami poti máshogy áll, más a láda vagy hasonló. Ellenben, ahogy említettem neked korábban is, én régi sulis arc vagyok. Látom az értelmét a digitális cuccoknak, de ott kell lenni a próbaterembe. Érezned kell a rezgéseket, az erősítők erejét, a hangerőt, különben nincs sok értelme az egésznek.

RS: Mi a legnagyobb veszély, amibe egy gitáros beleeshet?

Patrik: Három dolgot mondanék, de az egyik következik a másikból. Az első azaz, hogy a zenészek nem akarják megtalálni a saját hangjukat. Mindenki valakire hasonlítani akar. Olyan sound-ot akarok, mint a … Olyan gitárerősítőt, mint aXY-nak van. Hasonlítani akarnak nagyon sokan valakire, és többek közt a pluginok ezt lehetővé is teszik, de ezzel kinyírják a saját stílusodat. Meg kell találnod a saját stílusodat, a saját hangzásodat. A másik pedig a metronóm. Most sok ember ezen ki fog akadni, de a metronóm megöli rengeteg zenét. Mindenki ugyanolyan pontosan szól, ugyanúgy nem csúszik minden ugyanolyan. Ez sablonos, egyforma zenét teremt. Nézd már meg Dave Lombardo-t. Két koncerten nem játssza ugyanazt a fill-t, mindig variál valamit. Dave-nek saját stílusa van, amit variál. A harmadik pedig a számítógép. összeraksz valamit, bitang jól szól, azt hiszitek ti vagytok a legjobbak és élőben meg összeroskad az egész. Iszonyatosan kezdik elfelejteni a zenészek, hogy mennyire fontos a közös zenélés, az élő zene, mert marha jól hangozhat valami egy plugin-on keresztül, de az nem a valóság.

RS: Hogyan látod a zeneipar fejlődését? Mi a legnagyobb veszély?

Patrik: A legnagyobb veszély a Spotify! Illetve az, hogy nem fizet a zenészeknek. Nyilván a gigászi zenekarok megtudnak élni belőle, ha több százmilliós lejátszása van, de a hozzánk hasonló zenekarok nem. És ez marha nagybaj! Gondolj bele, amíg nincs gyerek családod, fiatal vagy a húszas éveidben, mi szét turnéztuk az agyunkat, folyamatosan koncerteztünk. De most már többünknek gyerek, családja van és nem tudnak vagy egyszerűen nem akarnak annyit pörögni, mint régen. Ergó kiesik egy hatalmas bevételi forrásuk, amit albumokból/merch-ből kellene visszahozni. Én is használom  spotify-t mert tök jó, hogy bármikor elérek egy-egy albumot, de amit szeretek vagy jónak tartom, azt megvásárolnom vinylen, sőt még CD-n is mert abból kap is valamennyit a zenész. Ezen, ha nem fogunk változtatni, abból még komoly problémák lesznek!

RS: Jövőre 30 éves a zenekar, mi számodra a legnagyobb tanulság ebből a 30 évből?

Patrik: Mindig legyél őszinte magaddal! De ezt komolyan mondom, az élet bármely területére igaz. Ne alkudj meg, ne menj a trendek után! Csináld amit szeretsz és úgy, ahogy neked jó. Ne hajts fejet mások elvárása előtt, maradj önazonos. Ha szembeköpöd magadat azt soha nem felejted el, ellenben a rosszakarók úgyis eltűnnek.

A bejegyzés trackback címe:

https://rockstation.blog.hu/api/trackback/id/18836062

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása
ROCKSTATION online rockzenei magazin
rsszerk@rockstation.hu |  Impresszum