RockStation

Brygmus - Augury (Dying Sun Records, 2023)

2024. december 18. - rattlehead18

a0434484470_10.jpg

Talán a befeketített sludge/doom a leginkább bárdolatlan fémzenei irányzat a grindcore mellett. Ugyebár a végletek zenéiről van szó. Még utóbbi manapság sajnos már csak egy, a többség által nemes egyszerűséggel lesajnált irányzat, addig az előbbi zsáner művelőinek megvan a presztízsük, legalábbis a saját köreikben. Ezzel a gondolattal most kivételesen nem magamból indultam ki, a fentieket inkább a tapasztalat mondatja velem.

Na, de most gyorsan feledjük is el a grindcore-t, és néhány gondolat erejéig ragadjunk mélyen bele a blackened sludge/doomba! A budapesti osztag ugyanis ezzel, a konvenciókat a legtávolabbi sarokba dobó irányzattal kényezteti az arra fogékonyakat.

A Brygmus névre hallgató fővárosi kreatúra öt éve kelt életre. Ha jók az infóim, az egykori alapítók közül már csak a gitáros Szakács Bence (GRRRMBA, Jack, My First Knife, stb.), illetve a négyhúros felelőse, a Her Highness soraiból ismer(he)t(ő) Kovacsics Tamás vannak a fedélzeten. Tavaly csatlakozott hozzájuk Németh Szabolcs gitáros, illetve Szőke Bogi vokalista, akarom mondani, voKILLista. A dobokért pedig Illés Ádám felelt.

462314975_956900009786744_5849560594348887838_n.jpg 

Az Augury még tavalyi cucc, egészen pontosan még egy éves sincs, így talán nem késő ejtenünk róla pár keresetlen szót. Annál is inkább, mert jelen lemez már a második Brygmus anyag a holland Dying Sun Records gondozásában. Nyilván limitált fizikai példányszámokról és az underground legaljáról van szó, de a saját közegüket nézve emiatt csak jár nekik egy kalapemelés.

Az előzményhez, a három évvel ezelőtti Vitiate-hez ugyan nem volt szerencsém, a Fekete Terror-főnök Dudás Attilának köszönhetően csak mostanában figyeltem fel a Brygmusra. Az irányzatot részemről leginkább fenyegető terjengősség csapdáját a fél óra alá húzott lemezhosszal sikeresen ki is kerülik. Mindössze négy dalról, és az azokat keretbe foglaló intro-outro párosról (Alpha és Omega) van szó. Bence fő dalszerzőként elsősorban a hangulatra koncentrál, a memorizálhatóság, illetve a dalszerkesztési sablonok részéről másodlagos szempontok. Az irányzatra vetítve tökéletesen egyetértek ezzel a megközelítéssel. Itt lényegében minden a riffekről szól, a gitárosok pedig zsigeri alapon, szép sorban pakolják a hallgató elé a zsíros szaggatásokat – ezen a téren az Unveiling bevezetőjébe még némi kísérletezés is befért. Nem csekély fegyvertény, ha Bogi élőben is tudja hozni ezeket, a helyenként a férfi kollégákat megszégyenítő bugyborékolásokat. Ami különösen tetszik az anyagban, az az, hogy a Brygmus nem áll bele egy-egy monoton témába, és nem húzzák-nyúzzák ugyanazt a végtelenségig, hanem a lehetőségeikhez képest mindig variálnak valamit. A kátrányban fürösztött riffjeik mellett akadnak itt noise-os gitárgerjedések, vagy a némiképp félrevezető címet kapott It Feels So Good! című darabban ősi doom/death hangulatok, ahogy ezen tétel végkifejletében vokális kísérletek szintén tapasztalhatók.

Ebben, a kb. egy-másfél évtizede itthon is túljátszott irányzatban manapság már nem jellemző a túlkínálat, a Brygmus az Augury lemezzel azonban azokban az időkben is érdemes lett volna az érintettek figyelmére, manapság meg pláne az. Nehéz idők zord zenéje.

4kop.png

A bejegyzés trackback címe:

https://rockstation.blog.hu/api/trackback/id/tr8418753352

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
ROCKSTATION online rockzenei magazin
rsszerk@rockstation.hu |  Impresszum