Osztrák, cseh és svéd kutatók együttes erővel próbálták megfejteni Freddie Mercury énekhangjának titkát. A kutatások folyamán kimutatták, hogy az egykori Queen frontember a mongol torokénekesek által kifejlesztett torzítási és morgási technikákat is felhasznált az énekhangjában, ezért lett olyan páratlan és kilométerekről is felismerhető orgánuma a lassan már negyed évszázada eltávozott énekesnek.
Habár azt nem tudták alátámasztani, hogy Mercurynak valóban négyoktávos hangterjedelme lett volna, de más érdekességbe botlottak az egykoron a "természet erejével és a hurrikán sebességével" párhuzamba vont énekhanggal kapcsolatban.
Archív filmfelvételek és egy, a Mercury énekhangját utánzó énekesek gégefelvételének vizsgálata közben lettek figyelmesek a szubharmóniának nevezett fizikai jelenségre. Ez egy olyan szándékos hangtorzítási módszer, mely a hangszalagokat és a torkot együtt felhasználva egyfajta morgó hangot kelt, amit hagyományosan a mongóliai Tuva környékén élő torokénekesek alkalmaznak.
A kutatások azt is kimutatták, hogy Mercury annak ellenére, hogy tenorként volt ismert, inkább bariton hangnemben énekelt, továbbá a hangszálai is gyorsabban mozogtak, mint más embereké. Ez 7,04Hz-es rezgést jelent, míg az átlag vibrato 5,4 és 6,9Hz közé esik.
Dr. Christian Herbst, a Bécsi Egyetem kutatója egy írásában kifejtette: "A szubharmónia nevű jelenség segítségével a hangképző rendszere a határait verdeste, ennek ellenére mégis nagyon fortélyosan alkalmazta azt. Ezt a jellegzetességet összekapcsolva a gyors és szokatlan vibratoval segíthetett Freddie Mercury excentrikus és ragyogó színpadi jelenségének létrejöttében."
A Queen rajongók egyébként a nyár folyamán több alkalommal is találkozhatnak a zenekarral (hozzánk legközelebb Svájcban, Romániában és Olaszországban), a frontemberi szerepet, ahogy az utóbbi időben már megszokhattuk, Adam Lambert tölti be.