A cím nem pusztán a szobor méretére utal, hanem arra is, hogy a tavaly áprilisban elhunyt Török Ádám fuvolista-énekes-dalszerző-szövegírónak állított emléket ily módon a hálás utókor.
Az avatásra a Fuvolalovag születése napján, január 12-én került sor a család, a barátok és a rajongók körében a Bem Rockpart épülete előtt, ahol megannyi emlékezetes koncertet adott a mester. Felvezetésképp Fehér Zsombor furulyaszólója hangzott el, benne – ki ne ismerte volna fel? – a Gőzhajó intrójával. Utána Göbölyös N. László rocktörténész idézte fel néhány, a művészhez fűződő személyes élményét, és hangsúlyozta, hogy a hajdani, a Bem rakpart 6. alatti klubbal szemben megtalálható alkotás Török Ádám munkásságán túl az 1960-as és 70-es évek szabadságvágyának, az azt elfojtani igyekvő szocialista rendszerrel szembenálló magyarországi hippi mozgalomnak is mementója lesz.
A szobrot megalkotó Ámmer Gergő kiemelte, mennyire ellentmondásos törekvés a kreativitás szárnyalását és a zene szabad áramlását egy statikus műben megragadni. A dilemmát a vízszintes, “lebegő” változattal próbálta feloldani, amelybe elmondása alapján ily módon a Duna folyása is beleszövődik. A mezítlábas ábrázolás szintén a felszabadultságot hivatott kifejezni.
Egyébiránt nem életszerűtlen, hogy annak idején egy-egy fellépése előtt vagy után Török Ádám valóban felbukkant az általa híressé tett Bem Rockpart túloldalán, hogy a folyót figyelve elmélkedjen egy kicsit a világ dolgairól. Erre akár élő szemtanú is lehetett azok között, akik jelen voltak az eseményen…
A megemlékezés január 20-án a Magyar Zene Házában folytatódik majd, ahol az egykori zenésztársak adnak koncertet “Kell a barátság” címmel (természetesen egy másik emblematikus Mini-dal után).