November 21-én érkezik Budapestre a Ministry lemezbemutató turnéja. A több mint 40 éve indult amerikai industrial metal zenekar egy hasonlóan tekintélyes múltra visszatekintő pályatársát, a finn 69 Eyes-t hívta el a Barba Negrában tartandó koncertre.
A több mint 40 éve alapított Ministry mind a mai napig Al Jourgensen elsőszámú zenei projektje. Synth-pop csapatként indultak, ám az évek múlásával nyersebb és karakteresebb hangzás felé mozdultak el, a Twitch (1986), a The Land of Rape and Honey (1988) és a The Mind Is A Terrible Thing To Taste (1989) lemezek pedig az industrial műfaj alapdarabjaivá váltak. Az 1992-es Psalm 69: The Way to Succeed and The Way to Suck Eggs már a Grammy jelölést és a széleskörű ismertséget is meghozta a Ministry-nek.
A zenekart meghatározó alapító-énekes, Al Jourgensen mindig is küldetéssel, mondanivalóval töltötte fel a dalait. Időről időre artikulálta a jogegyenlőségért, és amerikai alapjogok helyreállításáért folytatott küzdelmét, agresszív gitárriffek és harsány dalok formájában leplezve le az elnyomást és tetten érve a becstelen politikusokat.
Az új, Moral Hyghiene című lemezt Al házi stúdiójában, Michael Rozon hangmérnök és Al barátnője, Liz Walton társaságában írta. A dalok sorra veszik korunk aktuális kihívásait, a koronavírus járványtól a klímaváltozáson át az álhírek és összeesküvés-elméletek okozta leépülésig. “Az egyetlen előnye annak, hogy ha az ember egy évre kivonja magát a társasági életből, hogy így igazán rákényszerülünk arra, hogy leüljünk, és végiggondoljuk a dolgainkat – mondta el Jourgensen. – Számomra az derült ki, hogy elkerülhetetlenül változnak az idők, és az elmúlt időszak egyben figyelmeztetés is volt. Biztos, hogy a társadalomnak meg kell változnia az elmúlt pár évtizedes működéséhez képest. Ronald Reagan elnöksége (a ’80-as évek) óta egyre közelebb kerültünk ahhoz a hithez, hogy a kapzsiság jó dolog. A társadalom sötét irányba sodródik, és annak a téves elképzelésnek a következményeit szenvedjük, miszerint itt minden saját magunkról szól, más emberekkel nem kell foglalkozni. Gondoskodom magamról, mindenki más pedig bekaphatja. Minden korábbinál nagyobb szükségünk van egyfajta morális, erkölcsi megtisztulásra, higiéniára (Moral Hygiene). Erről kapta címét a lemez, ehhez kell visszatérnünk annak érdekében, hogy emberként tudjuk létezni ezen a bolygón.”
Az új album hangulata Jourgensen szerint pozitívabb a korábbiaknál. “Úgy látom, hogy a dolgok változnak; az emberek kezdenek átlátni a szitán és lassan visszatalálnak egy működőképes társadalmi illemhez. Akár azt is megtehetnénk, hogy egyszerűen csak kedvesek vagyunk a többi emberhez, és cserébe ők is hozzánk. Sosem gondoltam volna, hogy a Ministry egyszer a tradicionális értékek hirdetője lesz, de ez a jelen lázadása, így ez történik.” A dalokban több vendég, köztük Jello Biafra és Billy Morrison (Billy Idol/Royal Machines) is szerepel; utóbbi a Search And Destroy klipjében is feltűnik.
Az európai turnén Jourgensen mellett egy igen erős hangszeres részleg áll majd színpadra a Ministry tagjaként: Cesar Soto és Monte Pittman (Prong, Madonna) gitárosok, Paul D'Amour (Tool) – basszusgitáros, Roy Mayorga (Stone Sour, Soulfly) dobos és John Bechdel billentyűs. A turnén szerepel a The 69 Eyes is, amely 1989-ben alakult, és azóta hosszú utat járt be, de mind a mai napig a goth’n’roll műfaj legnagyobb képviselőjének számít. A zenekar az ezredforduló idején több platinalemezt is kiadott, köztük a Blessed Be és a Paris Kills albumokat. Finnországban számos slágerlistás első helyezést gyűjtöttek be, és a 2000-es évek goth hype-ja alatt világszerte ismertté váltak. Az ezt követő években inkább a sleaze rock irányba mozdultak el. A csapat legutóbbi lemeze a 2019-es West End, de az idei év híre, hogy leszerződtek az Atomic Fire kiadóhoz, így hamarosan új dalok érkezésére is készülhetünk.
A koncertről további információk ITT találhatóak.