
Ők is az a csapat egyébként, akik mögött hosszú az út. Nihilist név alatt közel harminc éve kezdtek el játszani. Aztán jött a névváltás. A körfűrész éles lemezek, meg a felkapott metál fejek. Aztán meg a Wolverine Blues. Azaz a Motörhead ízűre lemorzsolt Death Metal. Meg hét ebben az egyedi hangvételben megírt lemez. Aztán hét év csend. Aztán tagcserék és egy kevés torzsalkodás. Meg egy újabb névváltozás. Ezúttal azonban nem olyan drasztikus. Az alap kapott egy A. meg egy D. betűt, mint a Chaos kilencvenháromban odalent brazilban. És jöhetett egy új lemez Back To The Front címmel. Aztán kicsit több, mint két évvel később még egy. Na, az van most.
A jelenről viszont sosem lehet úgy beszélni, hogy abban alapban nem lenne benne mindjárt egy darab múlt. Így az Entombed (A. D.) mostani anyagáról sem lehet úgy diskurálni, hogy ne legyen megemlítve valahogy az a bizonyos Wolverine lemez, ami minden későbbi hanganyag hangzását meghatározta. A brit punk és a Motörhead ízű rock and roll hatásokkal ugyanis itt redukálta le a banda a sebesebb és frivolabb északi gonoszkodást, az egyszerű döngölős előember robaj szintjére. Ez a hangzás és hozzáállás pedig tökéletesen is működött szerintem az említett lemezt követő négy másikon. Azonban a névváltást megelőző két utolsó lemez - Inferno, Serpent Saints - ennél még tovább redukálódott, s amellett, hogy nem is igazán szóltak jól, a legtöbb szám a Discharge minimalizált dallamvilágát próbálta felülmúlni - ami nekik jól is áll - de az Entombed csak alulmúlta ezzel önmagát, mert nem használt fel semmi rá jellemző igazán jó ötletet már akkoriban. A hét évvel későbbi új lemez viszont rácáfolt erre. A kipihent arcok ott is combos kis darabot hoztak össze.

Nem írunk már kilencvenhármat, ez tény. Meg az is, hogy kokainból, csókból és görkorcsolyából is az első marad a legemlékezetesebb. Azonban én mélységesen tudom tisztelni azokat a régi bandákat, akik abszolút saját stílust alakítottak ki, és ehhez akkor is hűek maradnak, ha közben már egy olyan világba csöppentünk, ahol lassan légdeszkán repülve hallgathatjuk a tokától bokáig kivarrt, extra szenzitív disznóröfögéseket meg vinnyogásokat az okostelefonokról. Nekem ilyen a Crowbar, az Obituary, a Prong, a Clutch és az Entombed A.D. is. Nem játszanak mást, mint a sajátjukat, de mégsem érzem azt mikor egy-egy új anyagukat hallgatom, hogy korábbi sikereik kópiái volnának csupán. Ebben az albumban is hallani, hogy benne van a munka. Meg a velő, meg a csont, meg az erő. Meg minden. (4/5)