A Master-Lab Comics háza táján az utóbbi hónapokban szokatlanul hosszúra nyúlt a csend. A mindenkori háttérmunka és a tematikus rendezvények szervezése, illetve az azokon való részvétel mellett a hallgatás fő oka az volt, hogy a Mester Csaba grafikus és Tóth-Laboncz Attila író/mindenes nevéhez köthető képregény-kisiparosok szinkronban három füzet megjelentetésén is teljes erőbedobással ügyködtek.
A képregények pedig a legutóbbi budapesti börze időpontjához igazítva jelentek meg. A sorban az első, ami egyébként már a sorozat tizenhetedik füzete, egy igazi nagyágyú sztoriját, pontosabban eredettörténetét meséli el, a srácoktól megszokott fiktív közegbe burkolva.
Ahogy a rendhagyó felütés, úgy a rejtett utalások bőséges adagolása sem meglepő, ha egy Master-Lab Comics füzetet veszünk a kezünkbe. Az ezúttal teljes egészében színes képregény elsősorban képanyag, és csak másodlagosan olvasmány. Valószínűleg mindenki ismeri Robert Johnson déli blues gitáros történetét, aki a legenda szerint a ’30-as években a tehetség fejében eladta a lelkét az ördögnek. Nos, Jack White eredettörténete is hasonló légkörben került a füzet lapjaira.
A képregényben tiszteletét teszi Bob Dylan és az itthon kevésbé ismert amerikai blueszenész, Seasick Steve, illetve a főszereplő emblematikus, tollal ékesített piros kalapjának sztorijáról szintén kapunk egy – légből kapott - magyarázatot. Sőt, a veterán Steve jóvoltából még a gitárkészítés rejtelmeiről is akad egy kis képekkel illusztrált tananyag. Epizódszerepben persze feltűnik a The White Stripes másik fele, Meg is.
A lényeg azonban érzésem szerint most nem a sztorin, hanem a Jack White karakterét meghatározó dalok történet ívébe való ágyazásán volt. Az ős-bluesban és a korai amerikai country-ban hozzám hasonlóan egyáltalán nem, vagy jobb esetben is csak kevésbé járatos hazai olvasóknak függelék gyanánt Csaba összeállított egy kisokossal felérő dalszöveg-gyűjteményt. Ezt felütve az olvasó azonnal érteni fogja, hogy ebben a füzetben tényleg nem a sztori, hanem az azt meghatározó hangulat a lényeg.
Az első körben magyar nyelven megjelent kiadvány a Henry Rollins és a Brant Björk képregényekhez hasonlóan, a témaválasztás okán várhatóan szélesebb érdeklődésre is számot fog tartani, így nem lennék meglepve, ha hamarosan megérkezne az angol változat is. Az alábbi címen nemcsak ez a negyvennyolc oldalas füzet, hanem a sorozat korábbi (és későbbi) darabjai is megrendelhetők: masterlabcomics@gmail.com