
Nem vagy egyedül, ha a sorozat hatodik darabjának címét első blikkre nem tudod hová tenni, nekem is csak az alcím segített az eligazodásban. A tisztánlátás pedig csak a füzet elolvasása után következett. A The Quarrymen ugyanis John Lennon The Beatles előtti zenekara volt. Az a formáció, amelyből néhány év leforgása alatt kifejlődött a Ringo Starr előtti, még Pete Besttel a doboknál felálló The Beatles.
A fekete-fehér füzetet ezúttal is a The Bedlam muzsikusaként megismert Csaba rajzolta, a szövegek elkövetője viszont most nem az egykori Tankcsapda basszer, Labi, hanem a The Beatles-téma egyik legnagyobb hazai szakértője, az egri székhelyű Egri Road Beatles Múzeum alapítója, Peterdi Gábor volt. A betűk design-ja pedig György Zoltán nevéhez köthető.
Az ezúttal a rajongó szerepében feltűnő Czutor Zoltán előszavával induló füzet a közvetlen elődjéhez hasonlóan most is összesen huszonnyolc oldalas. A sztori Lennon gyermekkorával kezdődik, a végkifejlet pedig nem más, mint a The Beatles megalakulása. A lényeg azonban a füzetnek címet adó formáció korai évein, azaz az 1957-től kezdődő kb. három éves időszakon van. Az első akkordoktól Chuck Berry, Chet Atkins és Elvis Presley, majd Little Richard zenéjén keresztül gyorsan el is jutunk a skiffle zenekarokig. Hogy mik is ezek a formációk, arra nézve Peterdi Gábor lábjegyzete adja meg a pontos választ.

Bár engem minősít, bevallom, hogy erről a műfajról ez idáig nem is hallottam… A zenekar alapításának rejtelmei, az első fellépések és az 1958-as kislemez is szóba kerülnek, miközben Csabától az ’50-es évek második felének Angliájáról is kapunk jó néhány ötletes grafikát. A sztori végén pedig ott a válasz arra, hogy a The Beatles árnyékában mi történt az elődzenekarral, valamint a szerzők - a Rollins képregényhez hasonlóan - egy kis magyar szálat is fűztek a történet végére.
A Master-Lab Comics csapata tehát hatodik nekifutásra a rocktörténelem egy rövid, de a folytatás, azaz a közvetlen következmény tükrében mégis kulcsfontosságú, azonban kevésbé dokumentált epizódját porolta le. A Beatles legenda kezdete sok érdekességgel fog szolgálni annak az olvasónak, aki hozzám hasonlóan, életkoránál is fogva csak felületesen ismeri a Beatles-sztorit.
A szerzők diktálta tempó pedig arra enged következtetni, hogy az alkotók lényegében havilapban gondolkodnak, úgyhogy a folytatás akár még tavasszal be is futhat. A külön bejáratú kívánságaimat már a Henry Rollins füzet ajánlójában elsütöttem, de ha lehet, még egyszer nyomatékosítanám őket: Tankcsapda és The Bedlam; nem csak a szerzők személyes kötődése miatt!