Ha van olyan kiadvány, aminek a megjelenését a Master-Lab Comics életre hívása óta vártam, akkor a Tankcsapda képregény mellett ez a füzet az. Mester Csaba grafikus személyéből eredően ugyebár nyilvánvaló volt, hogy ennek a képregénynek előbb-utóbb el kell készülnie. Ha jók az infóim, Csaba a The Bedlam egykori basszusgitárosaként már hosszú évekkel ezelőtt megírta és meg is rajzolta a zenekar történetét, mely talán meg is jelent egy kezdetlegesebb formában, de ahhoz a sztorihoz nem volt szerencsém.
Az „előbb”-ből ugyan utóbb lett, de november közepén végre befutott ez a rendhagyó kiadvány is. Rendhagyó, mivel ezúttal Csaba nemcsak a rajzokért felelt, hanem a fentiek szerint – mint a legilletékesebb – ő írta meg a sztorit is.
A The Bedlam a magyar underground egyik meghatározó csapata volt egy olyan hőskorban, amikor a szerződés nélküli zenekarok még demo felvételeket készítettek, azokat másolt kazettákon, fénymásolt borítókkal terjesztették. A kazincbarcikai csapatnak ezekben az években ráadásul két olyan felvétele is volt, amelyek a negyvenes-ötvenes thrasher generációnak a mai napig sarokkövek, viszonyítási pontok.
A The Bedlam a korabeli lehetőségekhez képest igyekezett nagyban gondolkodni, beszéljünk elsősorban magukról a dalokról, de a srácok a körítésre is odafigyeltek. Legyen szó a demókazetták borítóiról, a zenekarról készített fotók beállításairól, vagy akár a csapat megjelenéséről. A legbátrabb húzásuk pedig az volt, hogy 1991-ben, lemezzel a hátuk nélkül, lényegében vaktában, a jól eltalált Blindfold Tour elnevezés alatt országjárásra indultak. A turné című füzet lapjai ezeket a kalandokat taglalják.
A Master-Lab Comics képregényeitől megszokott fikciós szál most hiányzik a történetből, más szemszögből nézve meg az egész országjárás tök valószerűtlen volt. De mégis összejött a dolog. A turné című füzet azonban nem csak az 1991-es körútról szól, hanem 1987-től indítva, 1995-tel bezárólag végigszalad a zenekar történetén, kezdve az előzményekkel, lezárva a dolgot a szigetes fellépéssel.
Az egykori dobos, Újvári Péter bevezetője egy rövid körképet ad a korabeli hazai thrash mozgalomról, mindenek előtt a borsodi régió zenekaraira koncentrálva. A belső kör tagjai nyilván jól ismerik a szereplőket, de ha 2024-ből közelítenél a három - három és fél évtizeddel ezelőtti eseményekhez, a bevezetőben található tabló segít majd eligazodni a zenekari tagokat és a csapat holdudvarát tekintve is.
A fekete-fehér füzet a maga közel ötven oldalával az eddigi legvaskosabb Master-Lab Comics kiadvány azok közül, amelyekhez előzőleg szerencsém volt. A képregény lapjain, adott esetben egyes képkockáin megelevenednek a ’80-as és a ’90-es évek fordulójának legfontosabb hazai demós csapatai, a korabeli külföldi példaképek kapcsán pedig elsősorban a szereplők pólóinak grafikái, és az itt-ott feltűnő lemezek segítik az eligazodást. A turné amúgy a múlt hónapban megjelent Cadaveres képregény előzménytörténete, a két füzet ügyesen kivonatolja bő két évtized radar alatt lezajlott eseményeit.
A magam részéről díjaztam volna, ha a Cadaveres füzethez hasonlóan ehhez a kiadványhoz is legalább egy írott CD formájában csatolnak egy mellékletet. Mondjuk épp a Dreamland in Misery és a General Rejection demók felvételeivel, melyek a mai napig is csak kéz alól szerezhetők be. De az a kiadvány remélhetőleg egy másik, a közeljövőben megvalósuló projekt lesz! A rendelési lehetőség természetesen a szokásos: masterlabcomics@gmail.com