A jövő hétvégén másodjára, most már valószínűleg utolsó alkalommal búcsúztatják el a Petőfi Csarnokot, vagy ahogy ma hívják Petőfi Rendezvényközpontot, vagy ahogy mindenki ismeri, a PeCSa-t. A PeCSa-t, amely egyben a rockzene egyik fellegvára is volt. Stílszerűen a búcsú is rockzenével történik, október 24-én Tunyogi Péter emlékest, míg másnap a Kalapács zenekar 15 éves születésnapi bulijára kerül sor.
A Fővárosi Tanács 1981-ben döntött úgy, hogy az egykori Iparcsarnok helyére felhúzott BNV-pavilont alakítsák át úgy, hogy a Közlekedési Múzeum repüléstörténeti gyűjteményének és ifjúsági központnak is megfeleljen. Persze sokat így sem változott, de akkor szerelték fel a sárga elő-tetőket és vörös oszlopokat. A belső tér kialakítását is a puritánság jellemezte, a betérőket ma is beton- és aszfaltfelületek fogadják. A PeCSa a budai Ifipark 1984-es bezárása után, a Karthago koncertjével nyitott 1985-ben. Az pedig már 30 éve volt.
Persze tény, hogy a PeCSa nem Budapest ékköve. Az épület egyre kevésbé vagy egyáltalán nem tudott megfelelni a kor kihívásainak. Átfogó rekonstrukció a megnyitása óta nem történt, legutóbb az ott működő étterem üzemeltetője végeztetett felújításokat, ám a bontásról szóló hírek nyomán azokat is leállították.
Így hát megérett az idő a bontásra, hogy ne csúfítsa tovább a Városligetet. Mindezt már a Liget-projekt miniszteri biztosa Baán László mondta. Bontását akár még ebben az évben megkezdhetik. Helyére a projekt keretében az új Magyar Nemzeti Galériát építenék, bár az ott dolgozók egyelőre nem tudják, meddig kell kipakolniuk.
A PeCsa az elmúlt évtizedekben kultikus koncerthelyszínné vált, vele együtt pedig kultikus rockkoncert helyszínné. A 2500 fő befogadására alkalmas épületben és a 6000 fős szabadtéri színpadon rengeteg magyar és külföldi nemzetközi zenekar lépett fel. E cikk írója itt itt láthatta a Kyuss-t, az Alice In Chains-t, itt kapott egy bakancsos lábat az arcába a Faith No More koncerten crowdsurfing közben, itt énekelte le a csillagokat az égről Ian Astbury a The Cult énekese és itt ugrott a tömegbe John Bush az Anthrax akkori frontembere a hangfalak tetejéről. Volt itt Nirvana koncert, Depeche Mode-rajongói klub, Summer Rocks fesztivál és számos hazai rockbanda lemezbemutató- és születésnapi koncertje.
Bezár tehát a PECSA, 30 év után, hogy ne csúfítsa többé a Városligetet. Ez rendben is van, minden történet véget ér egyszer. Csak olyan jó volna 30 év múlva visszaemlékezni, hogy 2015-ben épült valami Budapesten, amely kultikus koncerthelyszínné vált és generációknak nyújtott szórakozási-, kikapcsolódási lehetőségeket vagy csak egyszerűen felejthetetlen emlékeket.
(via)