Svédország metál-nagyhatalom. Az egy főre jutó világszerte ismert rock és metal bandák száma itt a legmagasabb, ez tuti. De mi lehet a levegőben Svédországban, vagy mit esznek ezek, hogy ennyi jó zenekart adtak a világnak? Magunk sem tudjuk, de megmondjuk kik tartoznak a TOP 15-be. Azért kritériumokat is felállítottunk, mégpedig az adott banda népszerűségét, illetve bizonyos zenei stílusokra gyakorolt hatását. Vitatkozni lehet.
15. Bathory
A Quorthon nevével fémjelzett Bathory a black és a viking metal úttörője is volt. 12 soralbumot tettek le az asztalra aztán Quorthon 2004-ben szívelégtelenségben meghalt, a Bathory-nak pedig szintén vége lett.
14. Hellacopters
A garázsrock bandát az Entombed-ból való kilépése után Nicke Anderson alapította a későbbi Backyard Babies gitáros Dregen-nel. Hét lemez után 2008-ban álltak a földbe Andesson pedig megalakította az Imperial State Electric-et.
13. Candlemass
A svédek a doom-ban is erősek, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az 1984-ben alakult Candlemass. Temetési menet felsőfokon, mégha ilyen vicces videókkal is párosul.
12. Therion
Szimfonikus metal valószínűleg ma sem lenne, ha Christopher Johnsson annak idején nem találja fel a tutit, bár csúcsra nem a Therionnak sikerült jutni vele.
11. Europe
Sokan máig úgy tartják, a Final Countdown (135 milliós youtube nézettség !!) nem lett volna, talán a Europe sem ér el semmit, de azért azt követően is remek albumokat tettek le az asztalra, nem mellékesen ma is igencsak aktívak.
10. Arch Enemy
Mike Amott retro rocker bandája a Spiritual Beggasrs is szerepelhetne itt , de dallamos death metal bandájával az acsarkodós női frontemberes Arch Enemy-vel sokszorta nagyobb sikereket ért el.
9. Opeth
A death metalból mára lassan a 70-es évek pszihedelikus rockjába átváltó Mikael Åkerfeldt vezette Opeth az utóbbi években egyre nagyobb sikereket ért el, talán nem is érdemtelenül.
8. Clawfinger
A rap metal egyik alapcsapata ma már csak pár koncertet vállal, néhány napja éppen a RockParton voltak láthatók. Első lemezükkel nagyot robbantottak, de később is több, mint korrekt lemezekkel jelentkeztek.
7. Sabaton
Az évente hozzánk átlagban kétszer is ellátogató Sabaton csata metaljával valósággal leigázta a metal-világot. Ráadásul egyre nagyobb területeket foglal el.
6. Entombed
A láncfűrészt a betonkeverő hangzásával keverő death metal, később death 'n roll banda az egyik legeredetibb zenekar akiiket hátán hordott a Föld, bár igazából most az sem tiszta, hogy így léteznek-e még. Viszont ilyeneket tudtak.
5. In Flames
A götebörgi melodeth vonal nagyágyúja az In Flames, akik ma már meglehetősen messze kerültek, az első pár lemezük irányvonalától. Pedig de jó is ez.
4. Ghost
Az anti Pápa és a Névtelen Szellemek. A misztikum és az okkult rock. Borítékoljuk, hogy pár év múlva simán csúcskategóriás produkció válik belőlük.
3. Amon Amarth
A viking metal svéd csatahajója. Az utóbbi pár évben hihetetlen népszerűségre tettek szert, a legnagyobb európai fesztiválokon közvetlenül a headlinerek előtt lépnek fel lojális rajongótábor előtt.
2. At The Gates
A göteborgi melodeth alfája és omegája, akik hat év után jól feloszlottak, majd 2007-től ismét aktívak, igaz lemezt azóta csak tavaly adtak ki, mondjuk az igencsak jól sikerült.
1. Meshuggah
Mindannyian a Meshuggah-tól nyúlunk, ahogy Devin Townsend mondta. A 2000-es évek modern metaljának stílusteremtő zenekara. Egy monolit, egy kolosszus, maga a rád telepedő súly.